• content KadimaMada

תלמידי כפר סילבר לומדים את הבגרויות דרך הרגליים

עודכן: 12 בינו׳ 2020

"שכחתי לגמרי מהטלפון שלי כבר שלושה ימים. וואלה לא חסר לי".

קשה להאמין, אבל את המשפט הזה בדיוק אמר נער בתיכון במהלך המסע לבגרות שהסתיים בירושלים לאחרונה. כבר כמה שנים שהמורה נוגה בן יעקב מכפר הנוער סילבר הסמוך לאשקלון, מכינה את תלמידיה לבגרות דרך מסעות שטח, בתנאים פיזיים לא פשוטים ועם הרבה מאד ערך מוסף. מדובר בתלמידים שרבים מהם בתנאים אחרים לא היו מגיעים לסיים את הבגרויות. הייחודיות של המסע היא ההכנה של התלמידים לבגרות דרך המסע.

במסע לירושלים התלמידים למדו למשל על המאבק להקמת המדינה, על נתיב הל"ה, על קרב חטיבת הראל, על הכמיהה לירושלים ולישראל בספרות כמו "לבי במזרח" של רבי יהודה הלוי, "אומרים ישנה ארץ" של טשרניחובסקי. התלמידים ביקרו בקיבוץ כחלק מלימוד על סוציאליזם ואזרחות. הם לנו ברהט תוך לימוד על אוכלוסיות ומיעוטים במדינה.


נוגה בן יעקב סיפרה על התרומה של המסע ללימודים: " המורים, הצוות והתלמידים עוברים מסע משותף ומכירים אחד את השני בפן אישי. הדבר יוצר אינטראקציה אחרת בכיתה, משהו באווירה הלימודית משתנה לטובה".

היא משתפת בנקודת משבר במסע ובמוטיבציה הגבוהה של התלמידים להמשיך למרות הכל: "במסע הנוכחי אף אחד לא הועף ולא פרש מרצונו, אפילו שכואבות להם הרגליים. עברנו לילה מטורף בגשם באוהלים פשוטים שלא בנויים לגשם זלעפות. שרדו את הלילה, אף אחד לא צייץ. ההורים רצו להחזיר את הילדים בגלל הגשם, אבל הילדים התנגדו. הצענו לעצור ולייבש את הכל ולחזור ביום אחר, אבל מבחינת הילדים זו לא אופציה. עמדנו קפואים מול המדורה ועשינו הערכת מצב. נתנו להם נעליים חדשות, המשכנו ונגיע לירושלים".תלמידי כפר סילבר במסע לירושלים

אף פרט במסע אינו מקרי: התלמידים יצאו למסע בחג הסיגד – חג הכמיהה לירושלים ונכנסים לירושלים דרך הר הרצל - באנדרטה של הנספים של העלייה הרגלית מאתיופיה. מעבר לכך, התלמידים עוברים גם מסע לבגרות אישית, המסע מלמד אותם לאחריות, לחריצות ולהתמודדות עם קושי. המסע כולו בתנאי שטח, בלי פלאפונים או ממתקים, הם אוכלים מקופסאות שימורים וקמים כל יום ב-5 בבוקר.


התלמידים לומדים במסעות על בשרם גם על ערבות הדדית ומעורבות חברתית – הם קיבלו צמידי מסע שכתוב עליהם "תעביר את זה הלאה - המסע לבגרות". אם עושים מעשה טוב למישהו, נותנים לו צמיד ואז החובה עליו לעשות מעשה טוב ולהעביר את זה הלאה. בנוסף, התלמידים מנקים את היערות ואת השבילים ומטפחים אנדרטאות מוזנחות.תלמידי כפר סילבר צועדים עם עלות השחר במסע לירושלים
תלמידי כפר סילבר צועדים עם עלות השחר במסע לירושלים

התגובות למסע מדהימות, למשל תלמידים שהתקשו סירבו לעלות לרכב פינוי והיה חשוב להם לסיים את כל המסע בכוחות עצמם, הנה כמה ציטוטים נבחרים:

"מבחינתי המסע הוא עלייה, המקום שהתחלתי בו זה לא המקום שאסיים בו ואני לא מדבר על פיזי"

" היום היה לי גם כיף וגם קשה. בחיים זה לא הלך אצלי ביחד"

"מי צריך שאסחוב לו את התיק? רק תגידי, זה קטן עלי"

"המסע הזה עשה לי חברים שלא שמתי לב שקיימים אפילו"

" אמא הכל בסדר. אני מסיים את המסע הזה לא משנה מה! עזבי אותי בשביל זה אין לנו טלפונים!"


כפר הנוער ע.ש. אבא הלל סילבר שייך לרשת החינוך של World ORT קדימה מדע. הוא נמצא בדרום הארץ הסמוך לאשקלון, נוסד לפני 60 שנה בידי ארגון ציוני אמריקה (ZOA). זאת במטרה לשמש כבית לבני נוער שבאו מהתפוצות בשנים הראשונות להקמת המדינה. מיקומו ליד אשקלון נועד להגשים את החלום הציוני ליישוב לשגשוג הנגב. בית הספר זכה בפרסים רבים לאורך השנים על תוכניותיו לנוער מהתפוצות, תוכניות חקלאיות, תוכניות מנהיגות ותוכניות חינוכיות שונות. אחוז הזכאים לבגרות עמד על 72% ב-2018, 3% מעל הממוצע הארצי. מדובר בעלייה חדה של 43% בשלוש שנים.


כל שנה היא כמו מסע, אנחנו יודעים איך נתחיל אותו, כמה נקודות ציון שנעבור בדרך, אבל לא יודעים בדיוק איך נסיים אותו. כל שנה חדשה מביאה עמה תקוות וחששות.


בשנה האזרחית החדשה, WORLD ORT מציינת 140 שנה של מסע משותף ופעילות למען חינוך וילדים, של הכשרה של דורות בצורה חדשנית של חשיבה מחוץ לקופסה. תוכנית המסעות היא דוגמא טובה לכך. שיהיה לנו המשך מסע מהנה ופורה יחד!

46 צפיות